Dlaczego czasami wolał bym być weganinem? [CafePaulo #6]

Dlaczego czasami wolał bym być weganinem?

Dlaczego czasami wolał bym być weganinem?

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych już w 6 odsłonie mojego cyklu o wszystkim o czym mam ochotę napisać, czyli CafePaulo. Dziś przy mentalnej kawie pogadamy sobie jednak o poważnym temacie który jest istotny dla całej naszej jeszcze niebieskiej planety. Ale spokojnie, druga połowa tego posta będzie o fotografii i moje zdjęcie komety : )

Jestem człowiekiem, mam nawet kły czyli takie zęby do jedzenia mięsa. Jestem wszystkożercą, mięso i rośliny. Jestem człowiekiem. Kiedyś jakiś Homo Sapiens odkrył, że może bałamucić kobietę z już dziś wymarłego gatunku ludzi czyli Neandertalczyków. Domieszki takich genów maja nasze słowiańskie ludy. Taka ciekawostka :P Piękna historia gatunku ludzkiego, który też jest mięsożerny jak lew i inne drapieżniki. Dlaczego więc skoro uwielbiam kiełbasę z grilla czy szynkę w jajecznicy miałbym zrezygnować z mięsa?

Co odróżnia lwa jedzącego mięso od człowieka? W czym to zwierze jest lepsze w mojej opinii? Lew poluje i bierze z łańcucha pokarmowego tyle ile musi by przetrwać i wieść życie w zdrowiu. To co zostawi trafia dla ptactwa padlinożernego i tym samym reguluje ich liczebność. Resztą zajmą się inne robaczki. Natura i jej cykl zostaje zachowany.

Jak poluje i je mięso człowiek? Czy wiecie, że gdy w afryce ktoś głoduje (tyle lat i ciągle ten problem, mnie to dziwi) to w Europie jak podają niektóre źródła wyrzuca się i marnuje 50% wyprodukowanej żywności. Inne bardziej wiarygodne źródła podają iż jest to 88 milionów ton czyli 173kg jedzenia na osobę jest wyrzucane rocznie! Nowoczesna Europa pełna poprawności politycznej i walcząca przeciw mowie nienawiści!

Ja nie potrzebuję statystyk i innych cyferek bo widzę to wokół siebie.

My jako ludzkość budujemy farmy śmierci dla zwierząt robiąc im nikomu do pozazdroszczenia los po to by połowę z tego wyrzucić. Śmierć tych zwierząt w potwornych męczarniach za życia idzie za darmo. Albo ku chwale portfeli korporacji. Gdzie jest szacunek dla natury która dała nam te stworzenia byśmy mogli żyć? Dla mnie obrazy hodowanych zwierząt to obraz grozy i zadumy nad tym czym stał się człowiek.

Ktoś powie, że to tylko zwierzęta. A czy ten ktoś wie, że taka na przykład świnia jest inteligentniejsza niż pies? Okazuje emocje, zawiera przyjaźnie i uwielbia się bawić. Psy też się w niektórych krajach je.


Smacznego kur2

Pewne instytucje kiedyś ograniczyły Polsce połów Dorsza w obawie przed nadmierną eksploatacją Bałtyku, w tym samym czasie kraje skandynawskie łowiły na potęgę te ryby po to by je przerobić na pasze dla zwierząt. Dorsz ma jedno z najszlachetniejszych mięs dla człowieka. Kiedyś widziałem wielkie ogromne metrowe okazy, a dziś dorsz z Bałtyku to małe pierdołki które mogły by z powodzeniem pływać w moim przydomowym oczku wodnym. Zniszczenie Bałtyku to już odrębny temat.

Mało kto też wie, jak ogromna szkodę dla Polskiej wodnej przyrody robią organizacje dla wędkarzy. Jest taka ryba jak Karp. Rośnie szybko i może być naprawdę duża. Nie ma wielkich wymagań. Ale to nie jest nasza naturalna rodzima ryba. Ludzie zarybiają nimi jeziora zmieniając piękne czyste Polskie ekosystemy w brudne sadzawki. Brud bierze się z tego, że ta ryba ryje muł na dnie i szybko się rozmnaża. Ekosystem nie nadąża i robi się syf. Natomiast nasze piękne rodzime ryby umierają bo to już nie warunki dla nich.
Wiem bo nurkuje i interesują mnie te tematy, oglądam to z pierwszych rzędów. W imię świetnej zabawy z wędką niszczy się jeziora zmieniając je w szambo. Nie chce wrzucać oczywiście wszystkich wędkarzy do tego worka bo są też odpowiedzialni i rozsądni.

Dlaczego czasami wolał bym być weganinem?
Na szczęście są w mojej okolicy jeszcze piękne zbiorniki wodne.

Nie mogę też uwierzyć w niszczenie mórz i oceanów. Gdy człowiek odkrył, że tłuszcz z wieloryba można spalać w latarniach na ulicy to rozpoczęła się rzeź tych stworzeń. Dziś jest to gatunek na wyginięciu, a mało kto wie, że obszar w mózgu który jest odpowiedzialny u człowieka za emocje, inteligencje, człowieczeństwo jest u wielorybów dużo bardziej rozwinięty. Ten obszar jest procentowo większy oczywiście bo to dużo większe zwierzęta. Jednym z moich marzeń, jest chociaż jedna szansa w życiu by z nimi popływać i móc utrwalić je na zdjęciu. Bez żadnej butli, tylko wolny jak zwierze ze zwierzętami.

Wkurza mnie to strasznie. Wkurza mnie nieświadomość ludzi i chłodne przyzwolenie na to. Udostępnienie smutnego zdjęcia na fejsbuku to jeszcze nie pomoc, ale jest jedna rzecz którą może robić każdy by to naprawić już teraz.

Co może zrobić każdy by pomóc? Trzeba nauczyć się kupować tylko tyle jedzenia ile się potrzebuje i traktować marnowanie jedzenia jako zbrodnie - którą niewątpliwie jest. Bo by to jedzenie pojawiło się w zamrażalniku ktoś musiał pozbawić życia jakieś zwierze zazwyczaj w okolicznościach przypominających horror. Trzeba zdobywać świadomość i zacząć zwracać na to uwagę przechadzając się między sklepowymi półkami.

Ja nie umiem być obojętny, a obojętność również jest zbrodnią w imię ludzkości i naszego przedziwnego świata. Patrze w niebo, robię zdjęcia wszechświatowi i nie umiem przestać się zdumiewać nad tym w czym my żyjemy. Jak zacząć przygodę z obserwacjami astronomicznymi?

Więc w czym człowiek jest lepszy niż zwierzę?

Mam też myśl, która również może wielu zainteresować. Co by było gdyby kosmici wiedzieli o nas i dlaczego mogli by nie chcieć nawiązać z nami kontaktu? Może to na któryś z kolejnych odcinków?


No i astrofotografia i moje zmagania z kometą C/2018 Y1 Iwamoto. Otóż, udało mi się coś tam sensownego z tego materiału zrobić. Jak by coś to pisałem o tym tydzień temu: Klik

C/2018 Y1 Iwamoto
Prawy dolny róg to opisanie co znajduje się na środku kadru ;)
Tak się waham, publikować czy nie bo jednak straszna amatorka i nawet wartość estetyczna tego zdjęcia mogła by być kwestią mocno dyskusyjną. No ale to pierwsza w moim życiu uwieczniona kometa, więc może warto pokazać w internetach i podzielić się jak by nie patrzeć swoją radością z zaistniałego faktu. Dość unikalnego... Tak się stało, że optycznie wygląda jak by była obok innej galaktyki NGC 2903 Prawdopodobnie już nigdy się taki moment w kosmosie nie powtórzy. Ale będą inne...

Natomiast żadnych złudzeń co do ogromnej wartości estetycznej przynajmniej dla mnie nie mają zdjęcia Michała. Michał podrzucił mi kilka wskazówek co do robienia zdjęć kosmicznym obiektom: )
Ten tydzień to też dwa nowe artykuły, jeden o sportowej tematyce Co to pamięć mięśniowa i do czego może Ci się przydać w życiu? i drugi  którego się strasznie ciesze i jest moim osobistym hitem: Mój przepis na najlepszą domową pizze

No i to już koniec.

Zostawiam was z tym, ponieważ sam intensywnie ostatnio gram.


Dobrego dnia: )

Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.

2 komentarze:

  1. Co do marnowania jedzenia to dobrym patentem jest chodzenie do sklepu najedzonym :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno pokusa na kupienie głupot do jedzenia będzie mniejsza :P

      Usuń

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...