Co to pamięć mięśniowa i do czego może Ci się przydać w życiu?

Co to pamięć mięśniowa i do czego może Ci się przydać w życiu?


Co to pamięć mięśniowa i do czego może Ci się przydać w życiu?

Możliwe, że słyszałeś już o takim fajnym zjawisku/właściwości naszego ciała ludzkiego jak pamięć mięśniowa. Czym jest pamięć mięśniowa? Wyjaśnię to na takim bardzo prostym przykładzie. Nie będę zagłębiał się w medyczne tajniki bo nikomu to nie jest potrzebne, a ewentualnie brzmiał bym bardziej przekonywająco. Skupie się na praktycznej stronie pamięci mięśniowej bo to nas interesuje.

Wyobraź sobie, że człowiek ćwiczy buduje mięśnie, zdobywa siłę. Robi to jakiś czas i następnie dzieje się przerwa na kilka miesięcy. Praca, choroba, nie wnikajmy ale fitenss lifestyle zostaje odstawiony i zapomniany. Człowiek taki na pewno straci formę i schudnie z mięśni, bo może w tym czasie przecież nabrać masy tłuszczowej co na wadze pokaże więcej. Jednak wraca do gry i zaczyna znowu pracować nad swoim ciałem. Co się dzieje? Tutaj wkracza pamięć mięśniowa i dzięki temu droga do poprzedniej formy będzie dużo krótsza niż kiedyś. Coś co kiedyś budował miesiącami teraz osiągnie w ogromnie krótszym czasem. Nie podam tutaj w jakim czasie bo to kwestia bardzo indywidualna i zależna od tego jaka ta forma kiedyś była i jak ten człowiek obecnie wygląda.

To działa też w krótszym czasie. Tutaj już nasuwają się wnioski na temat korzyści pamięci mięśniowej.

Jednak jest coś jeszcze, o czym niewielu pamięta. Jeśli trenujesz to już na zawsze zmieniasz swoje ciało. Zbudowane włókna mięśniowe potwornie trudno jest zniszczyć i spalić. Tak samo jak unikalna umiejętność jaką jest siła, bo pamiętamy, że siła jest umiejętnością, a nie wynikiem wielkich mięśni. Każdy człowiek ma taką siłę w naturze, że w chwili zagrożenia życia potrafi dokonywać niesamowitych rzeczy jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy bieg wielkie kilometry z dużą prędkością. Mózg tego nie wykorzystuje na co dzień bo to też nie jest do końca zdrowe i jest na awaryjną chwilę. Jednak że dowodzi drzemiącej w nas sile. Trening to zwiększa dodatkowo i uczymy się korzystać z naszej mocy. Mózg powoli pozwoli na więcej. Zrobił się lekki off topic, ale to nic, bo to chyba ciekawe nie tylko dla mnie. Wróćmy do pamięci mięśniowej.

Mój przyjaciel kiedyś bardzo dużo trenował. Siłownia 6 razy w tygodniu i wszystko skupione na treningu właśnie. Tutaj wtrącę, że to nie musi być tylko siłownia, ale akurat w tym przykładzie tak było, a nim się przecież teraz posługuję. Wyglądał prze kozacko! Ale życie jego się tak potoczyło, że przestał. Co się okazuje? Po wielu latach dalej widać ślady tamtej aktywności pod postacią zdrowej męskiej sylwetki. Oczywiście swoją rolę mają tutaj geny i to, że kolega w miarę rozsądnie je.

Ja doszedłem do takich wniosków apropo pamięci mięśniowej - są momenty w moim życiu, że naprawdę mogę trenować jak zwariowany. Ale już się przekonałem, że nie zawsze tak jest. Życie przecież bywa różne. Miałem myśli, że skoro to nie jest trwałe to może nie warto się tak męczyć? Ja powiem tak - nic bardziej mylnego bo jak najbardziej warto. Zdrowy tryb życia i sport potrafi zmieniać kod DNA. No tutaj nie jestem pewien czy to nie jest fantastyka naukowa ale nie jest to ważne skoro widzę i obserwuję to na świecie i na sobie.

Teraz wnioski co pamięć mięśniowa może dać w życiu. Jeśli jesteś młody i masz dużo czasu i energii na to trenuj by zbudować silne ciało i dać konkretne fundamenty. Nie zawsze tak być może będzie, ale może kiedyś mniejsza ilość treningu pozwoli utrzymać sprawność i skupić się na czymś innym?

Jeśli jest szansa na taki czas w życiu gdzie można więcej sportu uprawiać to warto trenować bo to zawsze się przyda.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że intensywny trening też nie musi być zdrowy bo w odpowiedniej ilości wszystko jest trucizną. Natomiast całe życie warto uprawiać jakąś aktywność sportową, a ja trening siłowy polecam szczególnie chociażby ze względu na to co pisałem w tym artykule: Dlaczego trening siłowy powinien być podstawa w Twojej aktywności

Podsunę Ci taką myśl, że takim optimum są dwa treningi siłowe w ciągu tygodnia i jeden polegający na czymś takim jak bieganie rower, pływanie czy cokolwiek innego co tam lubisz. Oczywiście, lepsze jest zawsze robienie czegoś niż nie robienie niczego.

Co to pamięć mięśniowa i do czego może Ci się przydać w życiu?

Co to pamięć mięśniowa i do czego może Ci się przydać w życiu?

Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...