Świadome sny - Jestem Oneironautą

Świadome sny - Jestem Oneironautą

Na łamach tego bloga odsłaniam przed wami pewną część mojego życia. Co wytrwalsi czytelnicy i bliscy znajomi wiedzą o moich wszechstronnych zainteresowaniach. Postanowiłem odświeżyć nieco swoją praktykę świadomego śnienia i dlatego zrobię taka notkę na blogu o tym. O moich praktykach i na końcu coś dla każdego. Patent jak szybko doświadczyć świadomych snów. Czasem się udaje niektórym : )

Świadome sny - Jestem Oneironautą 

O świadomym śnieniu pisałem już dokładnie rok temu. Pisałem o tym tutaj: Świadome sny - Czy to możliwe i jak tego doświadczyć? Rozgorzały ciekawe dyskusję i padło kilka ciekawych słów od ludzi z których zdaniem się liczę. Jedną z takich tez usłyszałem od znajomej Pani psycholog. Głosi jako by praktyka świadomego snu wpływała negatywnie na jakość snu. Mi brakuje w wielu aspektach wiedzy i długa droga przede mną. Dlatego nie będę analizował naukowego punktu widzenia, a opisze to jako praktyk.

Gdy mam fazy na wykonywanie praktyk świadomego śnienia to budzę się wyspany, szczęśliwy i zazwyczaj wstaję bez problemu z łóżka. Mój poranek jest cudowny i zdarza się, że o 7 rano napier*** drewno w piwnicy popijając kawą, racząc się zapachem rozpalanego ognia w piecu i opracowując co zajebistego mogę dziś zrobić. Ale niech Cię nie zwiedzie ten opis bo ktoś inny może mieć inaczej i są różne metody osiągania świadomych snów.

No ale elegancko się budzę na 5 minut przed budzikiem, przewracam się na brzuch, otwieram dziennik i notuje barwny świat marzeń sennych. Dziennik snów to podstawa na pokładzie statku oneironauty!

Ja opieram się o metodę MILD (,,Mnemonic Induction of Lucid Dreams" ) Polega ona na uświadamianiu sobie, że to sen w trakcie akcji snu. Czyli masz sen i nagle pojawia Ci się myśl "ooo czekaj czekaj no, przecież ja śnie, jak fajnie". Ponoć inne metody są skuteczniejsze, ale ta nie ma w sobie żadnych praktyk, które mogły by być dla mnie uciążliwe. OldSchoolowa metoda polegająca po prostu na przypominaniu sobie, że się śni.

Na pewno MILD daje trwałe i silne rezultaty, chociaż wymaga cierpliwości i pokory.

Aby mieć świadomy sen w wielkim uproszczeniu według mnie należy:

- Mieć intencje - Trzeba tego chcieć, myśleć o tym i dzięki temu informować swoją podświadomość o swojej chęci. Wystarczy parę razy w ciągu dnia zatrzymać gonitwę myśli i pomyśleć/wyobrazić o świadomym śnie.

- Prowadzić dziennik snów - Na ogół większość ludzi kompletnie nie pamięta snów. Ich wyrazistość, barwy, odczucia podkręca się opisując je po przebudzeniu. Wieczorem, przeglądam notatki z powszedniej nocy i losowo wybieram sobie inną noc, żeby sobie przypomnieć. Dodatkowo przed zaśnięciem pisze jutrzejszą datę. To taka informacja do podświadomość "Ej Ty tam podświadomy wszechwiedzący i potężny Pawle, chcemy pamiętać sny". Podświadomość jest cudownym tworem boskiej inteligencji i każdy ją ma : )

Każdy codziennie ma sny. Większość ludzi ich zwyczajnie nie pamieta. Czasem jakiś zapadnie, albo zapamięta się te, które powodują większe emocje.

- Testy rzeczywistości - Kilka razy w ciągu dnia zadaje sobie pytanie czy to nie jest sen. Taki test musi być wykonany z pełną uwaga, trzeba wyrwać się z potoku myśli i świata i zatrzymać w przenośni czas. Pomagają tutaj takie testy jak sprawdzanie dwa razy tej samej godziny - w śnie zegar nigdy nie pokazuje dwa razy tej samej godziny. Dodatkowo warto policzyć sobie palce u ręki, w śnie nasze dłonie są inne/dziwne/zdeformowane/brakuje palców. To nie koniec, można sobie zacisnąć nos ręka i spróbować wziąć oddech. W śnie to będzie możliwe. Tutaj uwaga, to na prawdę musi być w skupieniu i czujności :) Podświadomość musi odnotować jaki jest konkretny sens tego.

- Afirmacje i autohipnoza - Przed snem, wprowadzam się w stan lekkiego transu hipnotycznego i następnie powtarzam sobie afirmację. Afirmacja, czyli w tym przypadku zdanie w stylu "Chce pamiętać i być świadomym w moich snach/Gdy będę spał, będę wiedział, że śnię" itp. Każdy musi samemu zobaczyć jaki dialog ze swoją podświadomością jest jest dla niego najlepszy. Taki lekki trans hipnotyczny działa świetnie na spanie. Gdy skończę po kilku krótkich minutach, zasypiam bez problemu. Żeby Cię nie zwieść, ja szybko wchodzę w stan hipnozy bo mam z tym doświadczenie, ale nowicjusza, to zajmuje około 10 minut. A jak to robić, to materiał na inny artykuł.

Dodatkowo stosuję:

Technika WBTB (,,Wake Back To Bed") Zaznaczę, że powinno się na raz stosować jedną z metod, by zobaczyć jak ona działa i określić do dla nas najlepsze. Ale ta czasami mi naturalnie wyjdzie.

Polega ona na obudzeniu się po fazie REM, czyli po 6 lub 7,5 h snu najlepiej (jeśli rytm snu jest prawidłowy, to akurat wypadnie na koniec fazy REM), a faza REM powtarza się co miej więcej 1,5h. Po tym należy lekko rozbudzić umysł. Niech Cię trzymają przed sięganiem po telefon, bo to zniszczy pożądaną fazę. Najlepiej zapisać w tym czasie sen, z którego się wybudziło, lub myśleć o nim przez około 5 minut (niektórzy mówią, że dłużej, ale to już widzicie, praktyka. Dla jednego dobre będzie 20 minut czytania książki, a ja po tym czasie już mam problem ze spaniem).

Ja zapisuje sen, myślę o nim, a kładąc się spać ponownie zasypiam z myślą ,,Będę pamiętał, że to sen". Powtarzam to jak mantrę.

Tak jak mówiłem, nie powinno stosować się więcej niż jednej metody na raz. Ale ja mam tak, że tak czy siak się budzę po którejś fazie REM na siku :P Naturalnie zawsze miej więcej w tym samym czasie muszę wstać i udać się do toalety. Czemu by tego nie wykorzystać i luźno nie działać z inną metodą. (akurat jak pisałem to zdanie to Jutub przełączył mi na to: https://www.youtube.com/watch?v=X8emPcVRhuc magiczna moc czy co? :o )

Ta metoda zwiększa mi to częstotliwość występowania świadomego snu w moim życiu.

Ja sobie ten temat odpuściłem na długi czas i teraz wracam w temat. Gdy nie praktykowałem świadomych snów, to również miałem noce z kompletną amnezją snów. Jednak raz na jakiś czas trafiał się głębszy i ciekawszy sen. Ale dziennika moich snów tu nie będzie :P

Zauważyłem, że praktyka świadomego śnienia niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, to nauka samego siebie. Poznawanie bardziej ukrytych w głębokiej podświadomości myśli. Wykrystalizowanie w świadomości pewnych ukrytych cech, mających wpływ na poczynania człowieka. Sny w metaforyczny sposób często pokazują to. To sobie tam żyje i my o tym nie wiemy. Umysł ludzki jest pełen tajemnic, a my jako właściciele niewiele wiemy. Wiemy dużo o swoim iluzorycznym EGO, a nie wiemy nic o swojej duszy, bo świat tępi to w nas. EGO łatwiej się manipuluje bo wystarcza błyskotki, cycki i poklask, a dusza pragnie czegoś wiecej, pragnie dotrzeć do istoty swojej i brać z życia inne wartości. W zgodzie z naturą, bo w cyckach nie ma nic złego :p

Cycki są super.

Więcej moich artykułów o świadomym śnie znajdziesz pod tym linkiem: Świadomy sen

Świadome sny - Jestem Oneironautą 


Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.
Dla Ciebie to tylko łapka w górę, a dla mnie to możliwość rozwoju i spełniania swoich celów.


1 komentarz:

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...