Naughty Boy - Runnin' O teledysku słów kilka od Freedivera

Naughty Boy - Runnin' O teledysku słów kilka od Freedivera

Pewnie większość z was zna piosenkę Naughty Boy - Runnin' (Lose It All) i widziała epicki teledysk zrobiony do tej piosenki. Ja słucham nieco innej muzyki, ale całość przyprawiła mnie o gorączkę z wrażenia. Czego nie wiecie o tym teledysku? Kim są ludzie którzy to zrobili? Od premiery już kawał czasu minęło, ale tak czy siak zapraszam : )

Naughty Boy - Runnin' O teledysku słów kilka od Freedivera

Pamiętam jak siedziałem sobie na fotelu u znajomych, gdy nagle na jakimś gówno kanale muzycznym zaczęła się ta piosenka. Mianowicie Naughty Boy - Runnin' (Lose It All). Spadłem z fotela gdy ujrzałem tam tego człowieka. Pan który występuje w tej piosence to Guillaume Nery.

Dla jasności, chodzi o ten teledysk:


Guillaume Nery to człowiek przez którego odkryłem nurkowanie na jednym oddechu. Przypadkowo natrafiłem chyba już 2,5 roku temu na jeden z jego filmików (To już tyle czasu, a ja dalej nie umiem pływać ;P). Obejrzałem zdumiony i za chwile odkryłem kolejne (z kanału Freediver HD polecam :) ). Przed tym nie wiedziałem kompletnie, że tak się da nurkować. Poszperałem trochę w internecie i zrozumiałem, że to dla sport dla każdego. Zawsze chciałem nurkować, a freediving rozkochał mnie w sobie bez opamiętania. Nie minęło kilka dni, a poszedłem na basen uczyć się pływać. Polecam.

To był ten film:


Człowiek ten oprócz prowadzenia aktywnej kariery sportowca, zaangażowany był w tworzenie epickich filmików z wykorzystaniem właśnie freedivingu. Ten poniżej jest moim zdaniem najbardziej zajebisty. Jest wizualizacją jego odczuć z nurkowania w głąb na 123m. To artystyczne ujęcie mroku tej dyscypliny, bo nie ukrywajmy, nurkowanie na takie głębokości na jednym wdechu jest przerażającą sprawą.Guillaume zakończył w 2015 swoją karierę za sprawą groźnego incydentu w trakcie trwania zawodów na Cyprze we Freedivingu.

Dla jasności jak takie zawody freedivingu wyglądają. W wielkim skrócie. Nurek deklaruje na jaka głębokość chce się zanurzyć i na tą głębokość organizatorzy opuszczają linę do której końca przyczepiony jest dysk z markerami. Jednego trzeba chwycić i wyciągnąć na powierzchnie.
Nery zadeklarował głębokość 128m w dół, czyli chciał pobić swój rekord z poprzedniego roku, który wynosił 125m. Ta konkretna dyscyplina nazywa się CWT (Constant weight), polega na tym, że nurkuje się z pomocą monopłetwy w głąb ze stałym balastem (czyli nie można użyć balastu żeby się szybciej zanurzyć i zostawić go na dnie by się wynurzyć łatwiej). Przypominam, że nurkuje się na jednym oddechu, a nie jest fizycznie możliwe wzięcie oddechu z aparatu pod wodą. Winna jest różnica ciśnień, więc musi być jeden oddech i nie ma w tym oszukiwania.

Niestety organizatorzy dopuścili się strasznego błędu, zawieszając dysk o 10m głębiej niż Francuz zadeklarował. Nery jest bardzo doświadczonym nurkiem i od lat nie miał żadnych przykrości, typu omdlenie czy krew z ust. Niestety to aż 10m więcej niż się spodziewał. Nurek zszedł na 138m, zabrał marker i rozpoczął powrót na powierzchnie. Niestety na 10m przed powierzchnią stracił przytomność (doznał ang. Blackout). Nurkowie odpowiedzialni za asekurację musieli go wyciągnąć. Same omdlenia nie są aż tak groźne wbrew pozorom jak się wydaje, pod warunkiem, że jest asekuracja.

Człowiek nawet nie wie, że to się stało. Traci się przytomność na około 2 minuty tylko. To taki patent naszego mózgu na przetrwanie. Gdy 2 minuty mijają, człowiek się budzi by zaczerpnąć powietrza i jak jest na powierzchni to wszystko gra i zabawa trwa : ) Przyczyną jest za mała ilość tlenu jaka dociera do mózgu. Nie ma to żadnych większych konsekwencji, właśnie pod warunkiem, że ma się asekurację i po tych 2 minutach drogi oddechowe będą nad wodą.

Zdruzgotało go to wydarzenie i zakończył swoją epicką karierę. Wyścig po cyferki się zakończył. Oczywiście nie zrezygnował z nurkowania, czego wynikiem jest własnie ów teledysk o którym tutaj pisze. Z cała pewnością zaszczyci nas jeszcze nie jednym epickim klipem.

Nery jako jeden z nielicznych zawsze wracał na powierzchnie w dobrym stanie i z uśmiechem na twarzy. Bił rekordy aż miło. W jednym z wywiadów opowiadał jak to robi. Jego zasadą jest, że nie liczą się cyferki za wszelką cenę, a dobre samopoczucie i to, żeby wrócić z uśmiechem na powierzchnię. Nie nurkował ślepo pomijając swoje odczucia, a właśnie ufał im i słuchał. Najważniejsze było dla niego słuchanie swoim odczuć i dzięki temu wiedział kiedy zawrócić, a kiedy może walczyć o rekordy.

Więc udział Guillaume Nery w tym teledysku Naughty Boy - Runnin' (Lose It All) jest oczywisty. Nie znam lepszego kandydata do tego. Ale to nie koniec. Zastępcą reżysera została jego kobieta Julie Gautier, z którą ma na kącie nie tylko dziecko, ale też  fantastyczne filmy. Nie bawię się w pudelka, więc nie wiem czy to jego żona, czy dziewczyna, nie istotne, w każdym bądź razie coś tam ze sobą wspólnego mają:P

Zobaczcie w wolnej chwili ich wspólne nurkowanie we Włoszech:


Kobietą, która współwystępuje w teledysku to Alice Modolo. Niestety dużo o niej nie wiem, ale ma świetnego instagrama, gdzie jest mnóstwo fantastycznych fotek z jej podwodnej pasji. Jak najbardziej jest to właściwa kobieta w teledysku Naughty Boy - Runnin' (Lose It All).Kobieta ta, też nie wzięła się z przypadku. Przeglądając jej profil instagram da się dowiedzieć, że jest to również zawodniczka freedivingu. Dlatego też podrzucam kilka fajnych fotek.

Jak dla mnie to pozazdrościć fuchy : )

Co wiecie o wyrównywaniu ciśnienia w uszach w trakcie nurkowania? Nurkowaliście kiedyś na dno głębokiego basenu i poznaliście to dziwne uczucie w uszach? Od zawsze mam problem z porządnym wyrównaniem ciśnienia w uszach.

Odbywa się to zazwyczaj poprzez zaciśniecie nosa i wpychanie tam powietrza za pomocą klatki piersiowej (próba Vasalvy), albo języka (technika Frenzla, której się niedawno nauczyłem, więc nowy rozdział mojej podwodnej przygody przede mną <3 ). Napiera się tak długo, aż słychać będzie charakterystyczny klik w uchu.
Jest Jeszcze metoda BTV, ale to dla jakiś mutantów chyba, bo są ludzie, którzy potrafią poruszyć malutkimi mięśniami znajdującymi się za nosem i w ten sposób doprowadzić do wyrównywania ciśnienia w uszach. Nie muszą nic robić, a wszystko jest cacy. To oczywiście w wielkim uproszczeniu opisane. Ale zazdro : )

Zwróćcie uwagę, że nosy aktorów są w wodzie. To oznacza, że ciśnienie w uszach wyrównuje się tak zwaną metodą mokrą. Woda wlewa się do jamy nosowej i zatok, automatycznie wyrównując ciśnienie w uszach poprzez trąbki eustachiusza. Ponoć jest to okropne uczucie i powoduje nudności, zawroty głowy itd. Oni nagrywali to przez kilka godzin! Grr na samą myśl czuje się gorzej! :D

Może to nieść za sobą takie konsekwencje jak ostre zapalenie zatok, albo inne brzydkie infekcje górnych dróg oddechowych.

Tak, że podziwiam : )

Na koniec, chciałbym wam pokazać jeszcze fajny montaż samych twórców z planu klipu Naughty Boy - Runnin' (Lose It All):

Niezmiernie się ciesze, że ten sport chociaż tak przeniknął do większej publiki. Może ktoś się dzięki temu wkręci w to i dołączy do szalonego towarzystwa ludzi wolnych pod wodą :)

Naughty Boy - Runnin' O teledysku słów kilka od Freedivera


Jeśli chcesz mi pomóc i zrobić coś dla mnie, to zawsze możesz lajkować moje posty na facebooku. Dzięki temu mam lepszy zasięg i szanse na nowych czytelników. Możesz też po prostu powiedzieć o mnie swoim znajomym. Może komuś tym pomożemy? Karma wraca :)

Koniecznie polub mój fanpage: https://www.facebook.com/paweltrenuje/
Instagram: https://www.instagram.com/imnotokej/
Snapchat: imnotokej

Zobacz jeszcze:
Czy zostanę zbuntowanym badaczem oceanów i moja recenzja książki Głębia
Jak nauczyć się pływać?
Freediving dla początkujących - Kurs Nurkowania Swobodnego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...