Jak układać plan treningowy? vol1 Full Body Workout

By | 17:09 5 komentarze
Full Body Workout

Tym postem rozpocznę serię artykułów na temat planów treningowych. Na pierwszy ogień idzie Full Body Workout (FBW) czyli trening całego ciała na jednym treningu. To podstawowa wersja treningu dla początkujących i zaawansowanych. Wiele osób z dużym doświadczeniem po latach wraca do tego modelu ćwiczeń i odnotowuje świetne rezultaty na każdej płaszczyźnie. Tak samo w kalistenice czy street workaucie ta opcja jest idealna w mojej opinii.

Jak układać plan treningowy? vol1 Full Body Workout 

Full body workout jest świetnym treningiem dla każdego (zarówno dla mężczyzn jak i kobiet), jednak jeśli jesteś początkujący to nawet najlepsza opcja dla Ciebie. Tak jak we wstępie wspomniałem - wielu doświadczonych zawodników również trenuje full body workout i uznają jego wyższość nad splitem (treningiem jednej max trzech parti na trening - trening popularny na większości siłowni).

Zasady treningu Full Body Workout (FBW)

- Trening Full Body Workout wykonuj 3 razy w tygodniu w odstępie jednego dnia. W najpopularniejszym przykładzie: poniedziałek, trening, wtorek wolne, środa trening, czwartek wolne, piątek trening, a sobota i niedziela wolna.

- Ilość serii zalecana to 3 dla dużych partii mięśniowych (plecy, nogi, klata) i 2 serie dla małych (barki, biceps, triceps). Możesz również zrezygnować z treningu małych mięśni, na rzecz większej ilości serii przy dużych. Małe mięśnie i tak pracują w tych ruchach. 

- W ilość serii nie wliczamy serie rozgrzewkowe ;) One są osobno.

- Dobór ćwiczeń w planie Full Body Workout. Oczywiście na duże partie wchodzą w grę ćwiczenia tylko wielostawowe (podciągania, pompki, przysiady, wiosłowania, martwe ciągi itd). Na małe jasna sprawa, że izolujące bo inaczej się nie da. Ćwiczenia możesz sobie zmieniać co trening, wystarczy, że zrobisz sobie plan A i plan B, którymi będziesz trenować na zmianę, żeby optymalnie ciało rozwinąć. Na każdą partie jedno ćwiczenie.

- Trening FBW zaczynaj od najbardziej wymagających ćwiczeń, czyli na przykład nogi, plecy, klata, barki, biceps, triceps.

- Ilość powtórzeń -  zaleca się 8-10, ale warto sobie czasem eksperymentować.

Full Body Workout w Street Workout

Jeżeli trenujesz kalistenikę, albo street workout - nie masz ćwiczeń izolujących tak naprawdę. Dorzucasz sobie po prostu serii do dużych partii i robisz przykładowo 6 serii podciągania, 6 serii pompek, 6 serii pompek w staniu na rękach(jak nie umiesz to inne po prostu ćwiczenia na barki, albo nauka samego stania na rękach) i na koniec 6 serii wznosów nóg. Wszystko. Skoro już masz te 6 serii to możesz pokusić się o dwa ćwiczenia na jedną partię, np 4 serie podciągania na szerokość barków i 2 serie szerokiego podciągania. Czy np z klatą 3 serie pompek, 3 serie dipów.

Jak nabędziesz trochę doświadczenia to nie musisz trzymać się sztywno tych zasad. Twoje ciało wie najlepiej. Ale nie rób takich błędów, że dodasz jakieś ćwiczenia np na biceps bo myślisz że Ci lepiej urośnie. Tylko się przetrenujesz.

Pamiętaj też, że pompa to nie wszystko ;) Pompa nie zawsze jest wyznacznikiem udanego treningu.

Skupiaj się na prawidłowej technice.

Osoby trenujące na siłowni zachęcam gorąco do mieszania takiego treningu z kalisteniką.

Full body workout jest świetnym treningiem na budowanie masy mięśniowej, ale mając trochę wiedzy da się łatwo zrobić z tego trening na siłę, albo wytrzymałość. Siłą będzie tutaj efektem ubocznym budowania sylwetki.

Dziś tak krótko i konkretnie, w razie wszelkich pytań i nieścisłości, zapraszam do komentowania :)

Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.

Zobacz jeszcze:
Trening Street Workout pod umiejętności
Street Workout dla zielonych + Łatwy plan treningowyl
Najlepsze ćwiczenia na brzuch
Nowszy post Starszy post Strona główna

5 komentarzy:

 1. A może jumping fitness? ćwiczenia na trampolinie każdy kto by chciał spróbować zapraszam na profil :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam pytanie o kontuzje. Które ćwiczenia z doświadczenia mogą być najbardziej kontuzjogenne (głównie chodzi mi o początkujących) wracam do sportu po dłuższej przerwie i nie planuję następnej ;) drugie pytanie to tutaj http://www.sfd.pl/[art]_FBW_Full_Body_Workout_by_georgu-t364504-s0.html piszą o 3 sesjach treningowych w tyg. co w przypadku większej ilości? Istnieje ryzyko zarżnięcia mięśni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Każde ćwiczenie wykonywane złą techniką może powodować kontuzje. Ale na pewno trudnymi ćwiczeniami są przysiady i martwe ciągi, wymagają trochę pokory żeby sobie krzywdy nie zrobić.
   2. 3 sesje treningowe w tygodniu są optymalne i wystarczajace w zupełnosci, są niektórzy co trenują więcej razy w tygodniu, ale na początek wystarczy 3 razy w tygodniu dobrze zrobione FBW
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. 6 serii to nie za duzo na trening

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w ciągu całego tygodnia to już 18 serii, jak komuś za mało to może dorzucić.

   Usuń

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!