Co musisz wiedzieć o związkach i miłości?

By | 11:37 11 komentarze
Co musisz wiedzieć o związkach i miłości?

Jest wena to pisze. Rozwój osobisty to przede wszystkim relacje z innymi ludźmi i ich jakość. Związek kobiety z mężczyzną to niewątpliwie relacja. Mam 23 lata, cóż ja mogę wiedzieć o tym? Nic : ) Ale zobaczcie co mam do powiedzenia w tym temacie, to moje doświadczenia i wiedza z psychologi, a tak że obserwacje.

Edytowane: To stary artykuł, który teraz napisał bym kompletnie inaczej. No ale cóż, zostaje pomimo wszystko, bo jest historią mnie i tego bloga : ) Zapraszam natomiast tutaj: 7 spraw które powinieneś wiedzieć o związkach i miłości

Co musisz wiedzieć o związkach i miłości?

Związek dwojga kochających się ludzi to jedna z najbardziej budujących człowieka dziedzin życia. Większość z nas tego pragnie. Jedni to mają, drudzy boją się zagadać, a jeszcze inni się rozstają. Inni omijają szerokim łukiem. Nie da się ukryć, że ból i radość kształtuje człowieka. Przed bólem uciekamy, a przyjemności pragniemy i od niej się uzależniamy.

Dlaczego uważam że stały związek jest bardzo rozwijający dla człowieka?
Zdobyć kobietę jest łatwiej niż ją utrzymać przy sobie. Gdy facet kocha to obnaża wszystkie słabości swojej partnerce. Niestety często ma to złe następstwa. Dzięki związkom można lepiej to w sobie zrozumieć i zmienić, a miłość jest najlepszym motywatorem do zmian i pracy nad sobą.

Facet ograniczający się do jednej kobiety to "pipa"? Który facet jest lepszym partnerem, ten który zadowolił raz 1000 kobiet, czy ten który zadowolił 1000 razy jedną kobietę? Człowiek szybko się przyzwyczaja do szczęścia i pragnie więcej, więc odpowiedź jest oczywista. Ten drugi musiał się bardziej nakombinować i wykazać większą kreatywnością : )

Czytając to pamiętaj, że nie wolno generalizować. Ludzie są przeróżni i nie do każdej pary i człowieka to będzie pasować.

Co musisz wiedzieć o związkach?

No to lecimy w punkcikach!

1. Bezpieczeństwo i zaufanie.
W momencie w którym umawiacie się, że jesteście parą dajecie drugiemu człowiekowi ogromne słowo honoru że "należycie" (nie można być czyjąś własnością, ale napisałem to roboczo, dla tego tekstu - zrozumiecie o co chodzi) do niego. Sami też dajecie słowo, że będziecie komuś ufać bez granic. To jest cholernie ważne, gdy to się zachwieje zaczynają się kłopoty.

Niedawno w Dzień Dobry TVN rozmawiali sobie z dwoma psycholożkami. Jedna powiedziała, że gdy partner jest o coś zazdrosny czasem trzeba zataić przed nim, że była jakaś drażniąca sytuacja - dla dobra związku, Ty wiesz że to nie istotne, wiec po co dawać komuś podstawy do zazdrości i prowokować kłótnie?

Przykładowo spotkałaś kogoś o kogo Twój partner jest zazdrosny i wymieniliście się idąc gdzieś kilkoma zdaniami, To nic - stwierdzisz, że nie warto o tym mówić bo dla Ciebie nic to nie znaczy i nie chcesz ryzykować kłótni bo Twój zazdrośnik zrobi Ci awanturę. Czy na przykład miałeś się widzieć ze swoją kobietą, ale Twój przyjaciel Cię potrzebował. Tak się stało że wyciągnął Cię do klubu, wypiłeś drinka, potańczyłeś z kumpelą bo głupio jej odmówić. Swojej dziewczynie nie powiesz wszystkiego żeby nie mieć awantury bo wiesz, że była by zazdrosna. Serio?

A teraz pomyśl - ktoś Cie zobaczył i powie Twojej drugiej połówce "oo tą Twoją to ja widziałem ostatnio na mieście, gadała z xx". Czemu nie powiedziała? Ma coś do ukrycia? I robi się źle. Zaczyna się zazdrość, czasami łatwo popaść w tą chorobę. Każdy ma swoje słabości. Najcudowniejszy facet może się zmienić w okropnego zazdrośnika i wasz wspaniały związek może się zmienić w horror. Nie zawsze, ale różni są ludzie i różne są sytuacje.

Wystarczyło powiedzieć prawdę, nawet kosztem sprzeczki i chwili cichych dni. Ale od razu sobie to wytłumaczyć i umocnić to co dobre. Nie wolno zatajać niczego bo to może skutkować ruiną później. Drażniące sprawy maja to do siebie, że prędzej lub później wyjdą i z igły zrobią się widły. O słabościach i obawach trzeba rozmawiać bo jesteśmy tylko ludźmi którzy mają swoje potworki w sobie. Kłamanie nie doprowadzi do rozwoju człowieka.

W ekstremalnych sytuacjach, zdrady da się wybaczyć, różne są kryteria, ale kłamstw już nie. Kłamstwo jest najgorsze. 

O męskich potworkach w głowie pisałem tutaj, warto się  z tym zaznajomić niezależnie czy jesteś kobietą czy facetem: Demony umysłu faceta

Natomiast temat zazdrości poruszyłem tutaj: Co zrobić z zazdrosnym facetem?

2. Kobieta i mężczyzna inaczej postrzegają świat.
Choćbyście byli mega dopasowani, ale inaczej was życie zaprogramowało. Inaczej postrzegacie świat i inaczej siebie wyrażacie. Dlaczego czasem masz wrażenie, że coś tłumaczysz swojej drugiej połówce, a ona/on tego i tak nie rozumie? To są drobne niuanse.

Musisz czasem na chwile się zatrzymać i przyjrzeć zachowaniu Twojej partnerki/partnera i pomyśleć czy przypadkiem nie wyłapujesz tylko tego co negatywne, a to co dobre przechodzi Ci obok nosa. Musicie dużo rozmawiać, ale na spokojnie.

Są sytuacje, które dla Ciebie są niczym, jednak Twoja druga połówka wariuje i cierpi. Dlaczego? Inaczej ukształtował go świat i taka pierdoła jest dla niego czymś złym. O ile nie jest to sytuacja patologiczna, to należy próbować zrozumieć drugą osobę. Rozmawiać i tłumaczyć. Dawać ciepło i przypominać o swoim uczuciu.

Sztuka rozmowy jest trudną sztuką bo nikt tego nie uczy.

3. Przypominajcie o swoim uczuciu.
Choćbyście byli nie wiadomo jak długo ze sobą, pamiętajcie by mówić o tym co czujecie i to wyrażać. Nic nie jest oczywiste dla zwierzęcej części umysłu. A proste kocham, choćby nie wiadomo jak banalne jest potwornie mocne i gdy zbyt długo sobie nie przypominacie tego, może zrobić się źle. inicjujcie też randki, róbcie sobie drobne niespodzianki. Sprawiajcie sobie przyjemność. Niech druga osoba nie ma wątpliwości że jest dla Ciebie ważna.
Co musisz wiedzieć o związkach i miłości?


4. Co potrzebuje facet?
Facet to zdobywca! Facet chce być bohaterem! On chce się czuć tobie potrzebny i chce czuć, że jest dla Ciebie najlepszy! Facet ma swoje ego samca. Musisz je karmić. Faceci nie zdradzają bo chcą przygody, faceci zdradzają bo czują się niedowartościowani przy swojej kobiecie.

To proste proszenie o otwarcie przysłowiowego słoika, aż po niespodziewane "nie mogę w to uwierzyć, że Cię mam, jesteś taki przystojny" dla przykładu. Dużo kobiet księżniczkuje strasznie i myśli, że świat kręci się tylko wokół nich.

Oczywiście to może mieć swoje patologie, ale mówimy tu o zdrowych sprawach i facetach którzy znają swoją wartość. Jednak nawet jak facet zna swoja wartość to potrzebuje tego od Ciebie, bo otwiera przed Tobą również drzwi w swoim umyśle do pokoju ze słabościami.

Facet który kocha kobietę oddaje jej swoje zdrowie psychiczne.

Pewność siebie powinna wypływać z środka siebie samego, ale związek to oprócz namiętności też przyjaźń i kieruje się ciut innymi zasadami. Zobacz jakie cechy powinien mieć "Samiec Alfa". Jak zostać samcem alfa?5. Co potrzebuje kobieta?

Kobieta chce bezpieczeństwa. Ona chce czuć, że może na Tobie polegać. Że zawsze znajdziesz czas i pomożesz jej. To jest bardzo ważne dla kobiet, niezależnie czy ona sama o tym wie czy nie. Musi wiedzieć, że jesteś od niej ciut mądrzejszy i pomożesz jej rozwiązać problem (w 99% kobiety wybierają mężczyzn mądrzejszych od siebie, bo tego potrzebują).

Tak jak facet instynktownie chce być zdobywcą, tak kobieta chce czuć się przy nim bezpiecznie. To oczywiste, że te potrzeby wypływają z naszego instynktu.

6. Czego pragnie kobieta i mężczyzna?
Chcemy czuć się atrakcyjni dla drugiej połówki. Chcemy przygód razem i spontanicznych wariactw. Chcemy się ze sobą dobrze bawić i milczeć. Twoja druga połówka musi wiedzieć, że jest dla Ciebie najlepszym wyborem spośród wszystkich innych ludzi i musisz tez o tym przypominać tak jak pisałem w punkcie 3.

Nie będę pisał o rzeczach tak bardzo oczywistych jak rozmowa, intymność itp. Bo to chyba jasne : )

Co zrobić gdy przestaje Ci zależeć?


7. Kocha się za nic, tak po prostu.
Jest taki problem, wiele ludzi kocha kogoś nie dla tego, że ten ktoś jest, tylko kocha to co dzięki niemu zyskuje. Kocha słowa, przytulanie, wspólne spacery, rozmowy itd. Wszystko, ale gdzieś pod tym co fizyczne (emocje też są fizyczne) zapomina się, że to drugi człowiek. Człowiek który jest wolny i autonomiczny. Gdy coś się zaczyna sypać i czegoś nie dostaje taka osoba, to ma pretensje i domaga się tego. Tutaj nie ma nic złego w tym, ale musi być balans.

Niektórym ludziom musi się dużo przytrafić w życiu zanim zrozumieją te słowa tak naprawdę. Wiele osób uważa, że rozumie, ale tak na prawdę po latach zdają sobie sprawę, że byli w błędzie.
Miłość jest prawdziwa dopiero wtedy gdy ją odróżniamy od tego co ziemskie i ludzkie. Miłość jest według filozofii w którą wierze czymś duchowym. Wszyscy potrafimy ja czuć, ale przez ludzki umysł mamy czasem problem żeby ja wyizolować od pożądania i przeświadczenia że coś jest nasze. Nic nie jest nasze.

Kochaj po prostu, mimo wszystko. Pragnij po prostu szczęścia dla drugiej osoby.
Co musisz wiedzieć o związkach i miłości?
8. Miłość jest takim ogniem, bez paliwa gaśnie.

Monotonia jest zabójcza dla związku. Czym jest to paliwo? Nowymi rzeczami które razem robicie. Wakacje, kolejna "pierwsza randka", kolacje, wypady do maka. Pamiętajcie o tym.

To właśnie robiąc ciągle nowe rzeczy, wieloletnie pary utrzymują między sobą namiętność i pożądanie rodem z czasów szkoły średniej.9. Równowaga uczuć.

Nie może być przecież cały czas słodko i cudownie. Co gorsza, możesz być dłuższą chwile najlepszym partnerem jakim tylko dasz rade, a Twoja druga połówka zacznie się tym nudzić powoli. Brzmi strasznie? No cóż, nasze mózgi takie są. Dochodzi wtedy do załamania tej równowagi. Równowagę mogą również załamać kłótnie.

To sytuacja w której jedna strona jest bardziej zaangażowana, a druga mniej.
Co z tym zrobić? Trzeba to wyczuć i czasem z kochającej osoby zrobić się trochę chłodniejszym i poczekać aż druga strona poczuje brak czegoś i zacznie jej bardziej zależeć. W ekstremalnych przypadkach może dojść do dni, tygodni, a nawet miesięcy bez rozmów i kontaktu (np po rozstaniu).
To bardzo indywidualna kwestia, ale każdego z nas to dotyka. Ty znasz najlepiej swoją drugą połówkę i musisz dostosować się do sytuacji. Są drobne sprawy i są większe sprawy.

Przykładowo - widzisz, że druga osoba staje się mniej zaangażowana i jakby jej mniej zależało. Mówisz jej często kocham? To odstaw jej/jemu ten "narkotyk" i czekaj na rezultaty. Po tym powiedz że "no przecież Cię kocham" i przytul.

Nie wolno mieć pretensji gdy komuś zaczyna mniej zależeć. Mając o to pretensje tylko pogarszasz sytuację i drugiej osobie jeszcze mniej zależy. Musisz po prostu zacisnąć zęby i drugiej osobie też zabrać ten narkotyk, żeby poczuła że może Cię stracić i nie wszystko jest takie proste.

Brzmi to strasznie, ale pamiętaj - Nie ma dobra bez zła. Nie ma cienia bez światła. Musi być równowaga pomiędzy cieniem a dobrem. Bo człowiek już taki jest, że gdy jest za kolorowo to nie docenia. Człowiek nie docenia kogoś, gdy ten ktoś jest po prostu.

Miłość to ta sama moneta co nienawiść, ale jej druga strona.

Przez nierozumienie tego, kończy się wiele związków, najwięcej właśnie przez to. To zachwianie tej równowagi prowadzi ludzi do rozstania i zdrad (zdrady maja dużo powodów).

Więcej w tym temacie możecie posłuchać na filmie Roberta, który z całą pewnością wie więcej w tym temacie niż ja:


10. Związki z bardzo dużym stażem.
Tutaj muszę się kierować wiedzą z książek i obserwacją innych ludzi no bo jasna sprawa, że przez swój wiek nie mogę mieć w tym doświadczenia :)

Z biegiem lat uczucie może słabnąc i gasnąć. Ciało człowieka się zmienia, przybywa fałdek i ludzie stają się dla siebie mało pociągający. "Wszystko już razem przeżyliście" więc nie ma tej ekscytacji. Przyzwyczajacie się do siebie. Mózg chciałby więcej. Ale tak nie musi być. Są pary które mimo ogromnego stażu są szczęśliwi na każdym gruncie, oddani sobie i ciągle zakochani. Zakochać się w tym samym człowieku można tysiące razy. Trzeba tylko zajrzeć do tematu. Niektórym się to po prostu udaje, ale niestety to niewielki odsetek.

Jednak są metody by latami na nowo wzbudzać tą ekscytacje. Twój partner/partnerka przestała Cie pociągać? Popatrz na siebie, nie powtarzaj za innymi "w moim wieku to już tak jest", bo to do niczego nie prowadzi. Możesz sam zacząć ćwiczyć np kalistenike i swoja drugą polówkę też zmobilizować swoimi zmianami. Chodźcie na randki, co jakiś czas jedźcie na wakacje. Trzeba dbać o to i nie dać wygrać monotonii.

Panowie powtarzają "w moim wieku to się już nie chce". Gwarantuje, że gdy poćwiczysz siłowo to dostaniesz zastrzyk młodzieńczego wigoru. Trening i zimna woda nie jednemu dodały już wigoru. Wiek to stan umysłu. Wiele osób udowadnia, że mając nawet 50 lat, można mieć ciało lepsze niż 20 latek. Oni nie powtarzają mitów, oni to po prostu robią. Poznałem wiele takich osób i jestem o tym przekonany.

I pamiętaj - gdy chcesz zmieniać świat, to musisz zacząć od siebie.

Zobacz sobie ten film Roberta Marchela (polecam naprawdę każdemu, bez względu na wiek)


Każdy z nas ma swoje słabości i nikt nie jest idealny. Rozwój to droga usiana wzlotami i upadkami. Nie zawsze jest kolorowo i czasem miłość życia okazuje się jedną z wielu na naszej drodze.

Bardzo fajne rzeczy o miłości znajdziesz na łamach tego bloga: http://www.milosctopasja.com/

Tak samo polecam gorąco kanał Roberta, to największy i najlepszy w Polsce trener rozwoju związków: https://www.youtube.com/user/RobertMarchelTV

Największe bzdury jakie słyszę w internetach, to że prawdziwie kochać można tylko raz. Zakochać się z siłą tornada można się wiele razy w życiu, to zależy na ile sobie pozwolisz i na kogo trafisz. Nikt nie jest dla Ciebie idealny, to tylko iluzja Twojego mózgu.

Polecam książkę Mateusza Grzesiaka, w której znajdziecie całe podstawy psychologi relacji jeśli jesteście zainteresowani tematem:Pamiętajcie, że to co pisze jest bardzo subiektywne. Jest tyle teorii ilu badaczy i ludzi. Zwróćcie też uwagę że to wskazówki dla osób które są już w związku.
Gdy kogoś poznajesz, to musisz stosować inne strategie, tak samo gdy kogoś tracisz i chcesz go odzyskać. Gdy zostawi Cię kobieta to choćbyś błagał i śpiewał pod oknem piosenki o miłości to nic nie da.

Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.
Możesz również postawić mi kawę: Klik do podstrony

Dla Ciebie to tylko łapka w górę, a dla mnie to możliwość rozwoju i spełniania swoich celów.

Co warto u mnie przeczytać?
Narkotyk, który ćpamy wszyscy
Kim jesteśmy i jaki jest sens naszego istnienia?
Potwory naszych umysłów

Piszcie w komentarzach o swoich spostrzeżeniach i radach : )

Te i inne tematy będę poruszał na łamach swojego bloga.
Życzę szczęścia i samych uśmiechów, kłótni zakończonych wspólnym szaleństwem i mnóstwa chwil radości : )

Nowszy post Starszy post Strona główna

11 komentarzy:

 1. Bardzo mądre rzeczy piszesz. Jeżeli ludzie są sobie przeznaczeni, kochają się, ufają sobie ale i tak coś pójdzie nie tak i sie rozstaną... To ta miłość tak szybko nie zgaśnie. W sercu i pamięci zostaje na bardzo długo, jak nie na zawsze. Ot takie luźne przemyślenie ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyczerpales tak temat ze naprawde nie mam nic do dodania i pomimo tego ze o zwiazkach wiem malo to sa to takie prawie ze oczywiste rzeczy z ktorymi w 100% sie z toba zgadzam

  magdawiglusz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Test super... zgadzam się, jestem pod wrażeniem długości. Nie myślałeś o rozbiciu tego tekstu na dwie części?. Z czystej życzliwości, bo widać fajny z ciebie facet.. i dobra dusza.. zmień tło..pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałem żeby to było w jednym ;) Dlaczego mam zmienić tło?
   Pozdrawiam ^^

   Usuń
 5. Jestem pod wrazeniem jakosci tego tekstu. "Facet ma swoje ego samca. Musisz je karmić. Faceci nie zdradzają bo chcą przygody, faceci zdradzają bo czują się niedowartościowani przy swojej kobiecie." - nie do konca rozumiem co to znaczy ze facet moze byc niedowartosciowanym? Bo zauwazylam, ze Panowie nie mowia o swoich uczuciach i pragnieniach? Zatem skad wiadomo o jego niedowartosciowaniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to nie ogół, niektórzy mówią, niektórzy nie ;) Tak, facet może być niedowartościowany, nie powie o tym, tylko się z tym pogodzi i będzie żył wygodnie, aż jakimś trafem znajdzie się inna która dostrzeże w nim na nowo tą męskość i mu o tym powie (to bardzo uogólnione, no ale wiadomo).

   Usuń
  2. No ale to też nie jest powiedziane ze zdradzi lub mnie. Zależy od ludzi, a ja uogólniam z większości przypadków.
   PS, dziękuje za słowa uznania :)

   Usuń
 6. Bardzo dobry tekst. Każdy punkt, aspekt ciekawie ujęty. Jestem w szoku, że pisał to facet ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, bardzo się ciesze, że zajrzałeś do sekcji komentarzy! Pisz co tylko masz ochotę.
Z małym ale - nie akceptuję w komentarzach chamstwa.
Można mnie hejtować śmiało bo to ważna część dyskusji w internetach, ale akceptuje tylko hejt ludzi którzy nie robią tego tylko po to by mi pocisnąć, a faktycznie mają coś ciekawego do powiedzenia. Chamstwo i nienawiść nie będą tolerowane :) Co innego czarny humor, ale to umiem rozróżniać : >
Nie wolno też umieszczać brzydkich linków czy perfidnych reklam bez mojej zgody.
Dobrego dnia!