Jak zrobić dobrą piosenkę?

By | 13:51 Zostaw komentarz
Jak zrobić dobrą piosenkę


Czy zastanawialiście się kiedyś co cechuje najlepsze piosenki które pozostają nam na długo w głowie? Są takie piosenki które mogli byśmy śpiewać i słuchać w kółko i dalej nam się nie nudzą. Niektóre wiążemy z konkretnymi naszymi sytuacjami w życiu i słuchając ich czujemy się lepiej lub wprowadzają one nas w pożądany stan.

Jak zrobić dobrą piosenkę?

Da się dobrej piosence nadać kilka cech wspólnych dzięki którym te piosenki stają się hitami. Nawet piosenki discopolowe są oparte na tym schemacie, ale z domieszką kiczu, który każdy Polak czy się przyznaje czy nie to kupuje : )

1. Najważniejszy jest w nich tekst! To nie powinno nikogo dziwić. Tekst legendarnych piosenek  piosenek jest tak napisany, że każdy może to dopasować do swojej sytuacji. Nie ma tu podziału na style muzyczne. Autor takiego tekstu mógł mieć zupełnie coś innego na myśli co nam by w życiu nie wpadło do głowy, a dla nas ta piosenka brzmi jak by była o nas i naszej sytuacji. Przykładem jest tutaj na przykład Coldplay Scientist. Piosenka o naukowym zamiłowaniu wokalisty, a można ją prawie dowolnie dopasować do jakiejś swojej smutnej sytuacji.

2. Najlepsze piosenki są proste. Cedzik udowodnił, że można tysiąc piosenek zaśpiewać grając to samo, a wszystkie z tych piosenek są dobre. Co więcej zazwyczaj są to te same akordy grane podobnie. Dlaczego tak? przeprowadzono badania, że te konkretne dźwięki działają tak a nie inaczej na nasz mózg. Wiec jeśli chcesz napisać hit to nie szukaj nie wiadomo czego bo nie da się tak i jest to udowodnione naukowo. Tymi akordami które tak na nas działają są E D B A. Kolejność można zmieniać. Piosenki na innych akordach też mogą osiągnąć sukces, ale w dalszym ciągu są one prosto zbudowane.
3. Najlepsze są piosenki o miłości. Niektórzy uważają, że to banalne robić kolejną piosenkę o miłości, ale taka jest prawda. To się bierze z tego, że każdy to przeżył lub przeżywa i każdy wie o co chodzi. Miłość to temat znany każdemu człowiekowi.

4. Prosty bit. Trzeba jeszcze poruszyć tą kwestie. Cechuje to przede wszystkim muzykę elektroniczną która jest ostatnio bardzo modna, słucha jej większość ludzi. Bit musi być prosty i powodować, że się chce tańczyć. Najlepiej jak jest dużo basu w tym.


5. W zasadzie to nie ma 5 punktu. Tutaj chce napisać, że tylko o tyle chodzi. Proste prawda?No to teraz dla przykładu:


happysad robi to po mistrzowsku. Ich recepta na sukces to pisanie takich tekstów, że można je interpretować na różne sposoby więc każdy znajdzie coś dla siebie.


To nie jest piosenka o miłości. Ale wyszła nam najlepiej, a to dlatego że tekst jest tak plastyczny, że można go sobie zinterpretować pod swoją sytuację.Zespół z którym się przyjaźnimy też ma taką piosenkę. Te same zasady, a posłuchacie i zobaczycie że to jest dobre właśnie dlatego.Na tym koniec, Prosta sprawa, więc nie trzeba się dużo rozpisywać. Jeżeli marzysz o stworzeniu hitu, a jeszcze nie umiesz grać to zapraszam do mojej lekcji gry na gitarze Nauka gry na gitarze . Na koniec jeszcze jeden przykład :)

PS. Trzeba mieć jeszcze trochę szczęścia ;>

Podoba się? Zostaw lajka na Facebook Paweł Trenuje lub moim Instagramie Imnotokej.
Możesz również postawić mi kawę: Klik do podstrony
Dla Ciebie to tylko łapka w górę, a dla mnie to możliwość rozwoju i spełniania swoich celów.

Zobacz jeszcze:


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: