niedziela, 18 czerwca 2017

8 Porad Dale Carnagie Jak zdobyć przyjaciół

To niby zbiór całkiem prostych i oczywistych zasad. 8 porad od Dale Carnagie na temat relacji między ludzkich. Na tej wiedzy ponoć Amerykańscy prezydenci i milionerzy budowali swoje sukcesy. Co to za wiedza? Czy może Ci się to przydać?Kiedyś byłem cichym i nieśmiałym chłopakiem, nie bardzo mogłem się dogadać z rówieśnikami. Przynajmniej tak to odbierałem. W towarzystwie miałem problem by się ogarnąć i zyskać sobie przychylność grupy. Albo w ogóle uczestniczyć w rozmowie i zabawie (introwertyzm?) Hm, od tego czasu nic się nie zmieniło :D Dalej stoję jak pizda wśród ludzi i nie wiem o czym mam z nimi gadać! :D No może jest lekka poprawa. Nieznaczna.

Jest taka wiedza, którą warto znać i jeśli zastosował byś te zasady w swoim życiu to możesz mieć pewność, że zmieniło by się ono diametralnie! Szampańsko i widowiskowo!

Wiedza na temat tego, co sprawia, że jedni ludzie są lubiani, a inni nie. Co masz cennego w sobie (a każdy na świecie to ma), co pokochają ludzie i pójdą za Tobą?

To uniwersalne zasady dla wszystkich ludzi i całego ziemskiego świata. (przynajmniej ja tak słyszałem).

Kimkolwiek byś nie był na świecie, to się przydaje. Wiele ludzi sukcesu, o których uczyliśmy się na lekcjach historii nie potrafiło niczego szczególnego. Oni potrafili tylko zjednywać sobie ludzi, też tych którzy mieli to co oni chcieli. Dale Carnagie podał dziesiątki przykładów w swojej stronie. Ja spróbuje wyssać z tej książki kilka prostych sformułowań, abyś i Ty mógł coś zyskać.

To są proste zasady, ale jak niewiele osób je stosuje świadomie. Może i wiesz coś na ten temat i jedną z tych zasad stosujesz.
Dalej Carnagie napisał o tym epicką książkę pt ,,Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi". Na jej podstawie napisałem te o to 8 zasad, które możesz wprowadzić w swoje życie. Już samo to wystarczy do cudów w życiu : )


8 Porad Dale Carnagie Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi


1. Nie krytykuj, nie potępiaj, nie pouczaj.
Nikt nie jest idealny, lepiej skupić się na tym co dobre. Oni i tak swoich błędów nie zrozumieją. Wtrącanie się w cudze życie jest mega irytujące. Niektórą negatywną krytykę ludzie mogą sobie na wzajem wypominać do końca swoich dni. Niby sprawa będzie wyjaśniona i wybaczona, ale takie zadry siedzą w nas bardzo bardzo długo. Każdy ma swoje życie, Ty skup się na swoim. Nikt nie lubi negatywnej krytyki, a czasem i lepiej sobie tą konstruktywną darować jeśli nikt o nią nie prosi.

2. Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.
Pochwalaj. Dawaj komplementy, ale szczere i płynące z serca.

Ludzie chcą być chwaleni. Chcą tego mentalnego poklepania po ramieniu "tak, jesteś super, dobrze mówisz, fajny jesteś". Chcą akceptacji drugiej osoby. Nawet Ci którzy mówią, że tego nie potrzebują, że nie potrzebują aprobaty (nie muszę się innym podobać, nie obchodzi mnie zdanie innych itd), im też dobrze zrobisz (hyhy) mówiąc im, że mają super podejście i imponuje Ci to. Tacy jesteśmy : ) 100 lat temu Freud już to opisywał.


3. Wzbudź w innych szczere chęci
Pomyśl co oni by chcieli? Co oni czują?
Co oni czują? Co chcieli by żebyś im powiedział? Jaki jest ich interes? Czego potrzebują?
Empatia, czy potrafisz zastanowić się co drugi człowiek może czuć w danym momencie? Co nim kieruje i jak Ty zachował byś się na jego miejscu w danej chwili? Co byś potrzebował na jego miejscu? Pomyśl. Umiejętność rozumienia innych ludzi jest mega cenna. A uwierz mi, za bardzo się wszyscy nie różnimy.

4. Okazuj ludziom szczere zainteresowanie
Daj im aprobatę, niech czują że są ważni. pamiętaj o urodzinach, poświęcaj im uwagę.
 Jak ktoś Ci o czymś opowiada to słuchaj uważnie. Zadawaj pytania, wkręć się w temat.
Spróbuj przy każdym człowieku coś zapamiętać charakterystycznego dla niego. Jeśli za jakiś czas wspomnisz np "a jak Ci idzie wędkowanie? Złowiłeś już tą wielką rybę o której kiedyś mi opowiadałeś?". Bum, magia się będzie dziać : )

5. Uśmiechaj się
Wiesz czemu psy są zajebiste? Bo się cieszą jak głupki do Ciebie. Nawet jak byś był przygnębiony to uśmiechniesz się do takiego cieszącego się pieseła. Małe dzieci to potrafią tak samo, a Ty? Na widok uśmiechniętego radosnego, małego człowieczka nie ma opcji by każdy się nie uśmiechnął. Szczery uśmiech, radość i będzie dobrze.
Przy spotkaniu z kimś, nie myśl o sobie, myśl o tym jak się cieszysz, że kogoś widzisz.

Zobacz: Od Zera Do Bohatera #2 Uśmiech jest super

6. Pamiętaj imiona i nazwiska
Dla każdego własne imię jest najsłodszym słowem na świecie. Pamięć imienia jest cichym, mega skutecznym komplementem. Pomyłka przy imieniu zaś zmniejsza sympatie do Ciebie (wszystko da się odkręcić). Zwracaj się do ludzi po imieniu. Nie po ksywce, czy czymś innym, po imieniu!

7. Bądź Dobrym słuchaczem
Nie tylko słuchaj, poświęcaj całą swoją uwagę na rozmówcy. Aktywnie go słuchaj, zachęcaj by mówił dalej i zadawaj pytania na które on sam będzie chciał Ci odpowiadać. Wszyscy lubimy mówić o sobie. Bądź łagodny, miły i przejęty tym co mówi Ci twój rozmówca. Najlepsi rozmówcy, to nie mówcy, a słuchacze. Bardzo często gdy ktoś ma problem, czy coś go spotkało w życiu i Cię prosi o spotkanie, to wystarczy ze go wysłuchasz. Nic więcej, żadnych rad, daj mu sobie ulżyć, niech wyrzuci to z siebie.

8. Mów o tym, co interesuje Twojego słuchacza
Czy Twój towarzysz ma jakaś pasję? Zastanów się co go może interesować i pozwól mu mówić o tym.

Już same te podpunkty wystarczą Ci, nie musisz czytać całej książki. Weź sobie je zapisz jeśli jesteś naprawdę zainteresowany tematem i postaraj się wprowadzić w życie najwięcej jak możesz. Łap się na tym gdy je łamiesz.
Niech staną się Tobą, jeśli maja być skuteczne. To niby proste zasady, ale trzeba wysiłku by je tak naprawdę wdrożyć trwale w życie.

Ale książkę jak najbardziej polecam przeczytać ; ) Jedna z najbardziej wartościowych książek jakie przeczytałem w moim życiu!

Chcesz drugą część tego artykułu, o tym jak zjednać sobie ludzi? : )

Jeśli chcesz mi pomóc i zrobić coś dla mnie, to zawsze możesz lajkować moje posty na facebooku. Dzięki temu mam lepszy zasięg i szanse na nowych czytelników. Możesz też po prostu powiedzieć o mnie swoim znajomym. Może komuś tym pomożemy? Karma wraca :)

Koniecznie polub mój fanpage: https://www.facebook.com/paweltrenuje/
I dołącz do mojej grupy Przegranych Zwycięzców: https://www.facebook.com/groups/przegranizwyciezcy/
Instagram: https://www.instagram.com/imnotokej/
Snapchat: imnotokej

Zobacz jeszcze:
Jak być szczęśliwym?
Medytacja Co to i jak to robić?
Ta zasrana prokrastynacja - Czyli odkładanie rzeczy na później


5 komentarzy:

 1. Świetny poradnik, choć samej jakoś trudno mi zastosować te zasady ;-; Zapraszam do mnie :) https://smellsliketeenjournal.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mądre porady, jednak czasami trudno jest to wszystko połączyć.

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wymaga pracy i samozaparcia by te rady wprowadzić w życie. Ale można sobie np w pierwszym tygodniu starać stosować do jednej rady i obserwować co się będzie działo.

   Usuń
 3. Nikt nie jest idealny ale dobre relacje z innymi i umiejętność nawiązywania znajomości to ważna rzecz.

  OdpowiedzUsuń