poniedziałek, 20 czerwca 2016

Jak być inteligentnym emocjonalnie? Czyli jak radzić sobie z złymi emocjami

Inteligencja emocjonalna jest moim zdaniem ważniejsza niż ta zwykła inteligencja. To ludzie którzy są inteligentni emocjonalnie osiągają wielkie sukcesy. Można skończyć pełno szkół, mieć wspaniałe wykształcenie i wielkie doświadczenie zawodowe, być cenionym przez ludzi, ale to czasem nie daje szczęścia. O ile nad swoją inteligencją nie zawsze da się pracować, bo albo się jest kumatym, albo nie, ale nad swoją inteligencją emocjonalną jak najbardziej da się pracować. Co więcej, uważam że powinieneś się właśnie tym tematem zainteresować.

Co to inteligencja emocjonalna?

Im bardziej inteligentny emocjonalnie jesteś, tym lepiej radzisz sobie ze swoimi emocjami i lepiej rozpoznajesz jakie ktoś odczuwa emocje.

Nawiązując do wstępu, ja uważam właściwie że inteligencja emocjonalna może być dorzucona, jako cześć składowa Twojej inteligencji.

Co zrobić by być bardziej inteligentnym emocjonalnie?
Pierwszym krokiem do tego, jest nauka odczuwania swoich własnych emocji. To nie takie oczywiste, wiele razy czujesz coś i jak masz powiedzieć co to i co powoduje to, to nie wiesz.
Czy to strach? Może odraza? A może złość?

Jest 6 podstawowych emocji
- Zaskoczenie
- Strach
- Gniew
- Wstręt
- Radość
- Smutek

Te emocje potrafi odczuwać i rozróżniać każdy człowiek na ziemi, niezależnie skąd pochodzi i co przeżył. Bo to mamy w genach.

Wszystkie inne to kombinacja tych emocji, plus emocje wtórne (wyuczone jak np zaufanie)

Do tego emocje złożone, jak np:
wstręt + radość -> patologia
przewidywanie + strach -> lęk
smutek + wstręt -> szok
radość + zaufanie -> miłość
wstręt + gniew -> zawiść
przewidywanie + radość -> optymizm
strach + smutek -> rozpacz
gniew + przewidywanie -> agresja
zaufanie + smutek -> sentymentalizm
radość + strach -> poczucie winy

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Już pisałem o dwóch prostych metodach jak sobie radzić z nimi tutaj: http://paweltrenuje.blogspot.com/2016/01/2-proste-sposoby-jak-radzic-sobie-z.html
Jednak to metody dające chwilową ulgę (powtarzane długotrwale, wpadną w nawyk i w zasadzie ulga może być długoterminowa).

Najważniejsze to zrozumieć co się czuje.
W chwili stresu wiedzieć dlaczego się stresujesz na przykład. Gdy wiesz że stres to lęk przed czymś co jest bez sensu tak naprawdę, to istnieje spore prawdopodobieństwo że poczujesz się lepiej.
Prosty trick na załagodzenie złej emocji
Podrzucę Ci tutaj świetny video materiał, znaleziony na Jutubie :)) Spróbuj tego:Są też takie emocje np po śmierci bliskiej osoby, czy po rozstaniu z ukochaną. Tych emocji nie zwalczysz i nawet nie chcesz. W takiej sytuacji trzeba je po prostu zaakceptować że są.
Człowiek inteligentny emocjonalnie to nie taki, który kontroluje swoje emocje nienagannie, to taki człowiek, który wie że te emocje są, rozumie je i pozwala im być, bo wie że one same po prostu przeminą.

Kwestia radzenia sobie z emocjami to sposób jak o nich myślisz.
Najlepszy przykład to gdy facet zostaje porzucony przez dziewczynę. To koktajl strasznych uczuć, psychologowie twierdzą że porzucony zakochany facet, w chwili rozstania czuje to co matka, która utraciła swoje dziecko. Brzmi przesadzone? Co czwarte samobójstwo w Polsce to porzucony normalny facet...

Jednak rozstanie z dziewczyna to nie koniec świata. To co się czuje to tylko iluzja mózgu. Połączenie lęku, pożądania i gniewu (szybko krótko mówiąc). Inteligentny emocjonalnie facet też to będzie czuł, ale on będzie rozumiał że to przejdzie. Będzie rozumiał że to tylko mózg taką iluzje tworzy.


To samo można odnieść do wszystkich emocji.
Inteligentny emocjonalnie człowiek nie zrobi nic w afekcie. Afekt to działanie w stanie silnego pobudzenie emocjonalnego. A niezależnie czy to dobre czy złe emocje, to podejmowanie decyzji w takim stanie nie jest dobre, bo to tak jak byś był naćpany.

Są też dziwne kombinacje emocjonalne
Najpopularniejszy przykład, to osoby które się śmieją gdy są przestraszone. To nieszkodliwe, ale są też gorsze przypadki, gdy ktoś np. na widok krzywdy odczuwa radość.Dlaczego inteligencja emocjonalna pomaga odnieść sukces?

Ponieważ, wiedzę i doświadczenie da się zdobyć ciężka pracą. Każdy może. Jednak nie jest to proste, życie rzuca różne przeszkody na nasza drogę. Zwróć uwagę ilu wykształconych ludzi pracuje dla swoich kumpli z podstawówki, którzy skończyli zawodówkę, ale prawdopodobnie byli bardziej inteligentni emocjonalnie.
Dojrzałość emocjonalna ułatwia osiąganie wyznaczonych celów, realizację marzeń i odnalezienie zadowolenia z życia.

Praktyczne ćwiczenie na rozwiniecie inteligencji emocjonalnej.

Od teraz, weź zeszyt i notuj wszystko co czujesz w ciągu dnia i dodawaj do tego notatkę, dlaczego to czujesz. Np: czuje się szczęśliwy (radość) bo mama zrobiła dobry obiad.
Albo w sumie kij w zeszyt, ja też tych wszystkich ćwiczeń nie robiłem, żadnych dzienników nie prowadziłem. Po prostu słuchaj siebie, czuj te emocje i zastanawiaj się czemu je czujesz.

Abyś to jeszcze lepiej zrozumiał, polecam Ci ten film:


Jeśli zainteresował Cię ten temat i jesteś głodny większej ilości wiedzy na ten temat, to oczywiście śledź mojego bloga, ale mogę Ci też polecić książkę Inteligencja Emocjonalna Jak Panować nad uczuciami autorstwa Justyny Tomczyk.

Warto przeczytać:
Jak bardziej cieszyć się życiem? Być tu i teraz!
Co musisz wiedzieć o związkach i miłości?
Jesteś tym, kim myślisz że jesteś5 komentarzy:

 1. Świetny post. Bardzo wartościowy :)
  Zgadzam się z Tobą w 100% i nawet nie mam nic do dodania :)
  Dobra robota!
  Masz ogólnie bardzo ciekawego bloga więc zostaję na dłużej :)
  Pozdrawiam bardzo serdecznie :)
  http://lifebyyolo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak inteligencja umysłowa (intelekt), inteligencja emocjonalna może być wykorzystana przeciw drugiemu człowiekowi. Takimi skrajnymi przypadkami są psychopaci. Psychopaci pozbawieni są emapatii, która ma wiele wspólnego z inteligencją emocjonalną. W dzisiejszych czasach możemy mówić o eskalacji przemocy emocjonalnej, ponieważ nie wyrządza ona blizn cilesnych, ale pozostawia wiele ran mentalnych. Widać to na wielu płaszczyznach, w związkach partnerskich, rodzinach, w stosunkach zawodowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż, w tym momencie chciałbym coś dopowiedzieć. Być może jestem niepoprawnym empatą. Uważam że wiele osób, które krzywdzą inne osoby emocjonalnie, same są po prostu mało inteligentne emocjonalnie i same przez to cierpią. Ale to też bardzo szerokie spektrum zjawisk i relacji, bo nie wszystkich można wrzucać do tego samego worka. Niektórzy to po prostu zwykłe chu** ;)
   Pozdrawiam i dziękuje za wartościowy komentarz :)

   Usuń
 3. Kurcze, chyba przyda mi sie potrenowac, zwłaszcza panowanie nad stresem i agresją... to niestety moje dwa diabły, które towarzyszą mi całe życie ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stres i agresja są dobre w niektórych sytuacjach : ) No ale raczej przez 99,99% przypadków to raczej utrudniające życie emocje :P

   Usuń