niedziela, 15 maja 2016

Jak bardziej cieszyć się życiem? Być tu i teraz!

W internetach czytamy że mamy być tu i teraz, że mamy żyć chwilą. Mamy zostawić przyszłość za sobą i żyć obecna chwilą, nie patrząc nawet w przyszłość. Prawda jest taka, że aby być człowiekiem szczęśliwszym, bardziej zadowolonym z życia, to faktycznie musisz się skupić na obecnej chwili. Zaraz Ci to wytłumaczę lepiej : )

Żyj tu i teraz


To co się tak naprawdę liczy, to obecna chwila. A konkretniej dzień, od chwili w której otworzysz oczy i na dobranoc je zamkniesz.

Mamy taką tendencję, że rozpamiętujemy przeszłość. Bolą nas krzywdy, które ktoś nam wyrządził, jakieś złe słowa, czy przykre wydarzenia. Czasem też czujemy się źle bo zrobiliśmy coś złego. Mamy wyrzuty sumienia. Zapominamy w końcu o tym, ale to i tak wraca.

Martwimy się tym co będzie jutro. Myślimy o tym "ja pier.... jutro znowu do pracy", a że coś jest do zrobienia itd. martwimy się nawet tym co za parę lat poczniemy ze swoim życiem. Martwimy się o pracę, o to czy nas partnerka nie zdradzi, a innym razem czy spotkamy kogoś nam bliskiego.

,,Każdego dnia przeżywaj tylko jeden dzień."
- William Osler

Zawsze znajdzie się tysiące powodów do martwienia się, tysiące wydarzeń które można rozpamiętywać. Każdy tak ma. Choćbyś miał miliony na koncie to będziesz miał tyle samo powodów do zamawiania się (ponoć, przyjemniej się martwi na jachcie paląc dobre cygaro i popijając drogie whisky, ponoć ;> ).


,,Brzmię jutra sumując się z ciężarem dnia dzisiejszego przeradza się w bagaż nie do udźwignięcia."
- Osler

Myślę że krzywdy, które ktoś nam wyrządził, trzeba wybaczyć po prostu. Uznać że to skończone i przestać na to zwracać uwagi w myślach. Krzywdy które się wyrządziło naprawić jeśli się da. Przyznać przed samym sobą i przed drugą osobą. Nad czymś, co już nie da się naprawić, nie warto się rozdwajać. No cóż. Wszystko od nowa trzeba zacząć!To co się liczy to Twój dzień!
Każdy dzień to zadanie do wykonania! Musisz skupiać się tylko na tym co masz do zrobienia jednego dnia i to robić.

Jak być tu i teraz? są na to dwa sposoby:

- Weź głęboki oddech, zatrzymaj na 1 s i powoli wypuszczaj do samego końca. Zrób tak parę razy, twój umysł w tym czasie się uspokoi, będzie tu i teraz.

- Znajdź kolor niebieski. Znalazłeś? Właśnie wyrwałeś się z myśli i skupiłeś na takiej głupocie. Zresetowałeś umysł i pozwoliłeś sobie odetchnąć od złych myśli. Mam nadzieje ze rozumiesz o co mi chodzi. Możesz tak przecież w każdym momencie : )

W terapiach dla osób uzależnionych taki model działania sprawdza się świetnie. Chodzi o to że nie masz mówić, że od jutra coś robisz, (rzucasz palenie, zaczynasz wcześniej wstawać, odżywiać się zdrowo i ćwiczyć), masz wyznaczyć sobie zadanie że tylko dziś np nie pijesz alkoholu, że tylko dziś ćwiczysz i dbasz o jedzenie. Nie podejmuj decyzji na całe życie.

Że tylko dziś wstaniesz trochę wcześniej, zrobisz śniadanie do pracy, że w pracy spróbujesz zrobić swoje i być sympatycznym do współpracowników, że wrócisz szybciej bez nadgodzin, zjesz obiad, ostatkiem sił zrobisz trening, nacieszysz się swoja rodziną, miłością, towarzystwem, poczytasz książkę, napiszesz mi na blogu komentarz i zlajkujesz moje posty przewijające się Tobie na wallu facebookowym (prawie jak hipnoze to napisałem hehe), urządzisz sobie prysznic by postać w ciepłej przyjemnej wodzie i na koniec pójdziesz spać. No i znajdziesz 10 minut żeby np zadzwonić do dawnego przyjaciela.

Co będzie jutro to będziesz jutro rozpracowywał. Co było, to już i tak przemyślałeś, mam nadzieje że rozwiązałeś i wyciągnąłeś wnioski. Wczoraj, jutra nie zmieni : ) Dziś zmieni jutro.

Nie martw się jak uda Ci się to wszystko zrobić jutro.

Będąc myślami o tym co będzie jutro, zapominasz że teraz przeżywasz swoje życie.

Podziel swoje życie na jedno dniowe odcinki serialu : )

A co ze swoimi marzeniami i celami?

Nie każdemu starcza leżenie na trawce i patrzenie na chmurki. Chcemy coś osiągnąć. Bezpieczeństwo dla rodziny, bogactwo, nauczyć się hiszpańskiego, zrobić klate na lato, czy się odchudzić itd.

To wymaga myślenia i planowania.

,,Gdy już podejmiesz decyzję i zajmiesz się samym działaniem, porzuć wszelką troskę o rezultaty."
- William James

Wypisz sobie to na kartce. Pomyśl co mógłbyś robić codziennie żeby się zbliżyć do celu i to rób. Masz to zapisane, więc codziennie od nowa mierz się z tym zadaniem.

A jak radzić sobie z natrętnymi myślami i innymi przeciwnościami losu? Prawda, nie zawsze to jest takie proste, ale w każdej sytuacji warto chociaż próbować. Nie zawsze jest dobrze i trzeba to po prostu zaakceptować. Zobacz http://paweltrenuje.blogspot.com/2016/01/2-proste-sposoby-jak-radzic-sobie-z.html

,,Każdy może dźwigać swoje brzemię bez względu na jego ciężar aż do zachodu słońca. Każdy może wykonywać swą pracę bez względu na jej ciężar przez jeden dzień. Każdy może żyć słodko, cierpliwie, w miłości i czystości przez 24h."
- Robert Louis Stevenson

Przyłap się na tym jak zaczynasz czuć dyskomfort na myśl o tym co Cię jutro czeka (ważny wyjazd, dużo pracy itp) i zadaj pytanie po co? Po przeczytaniu tego, pewnie sam moment w którym zdasz sobie z tego sprawę, poprawi jakość Twojego samopoczucia. Nazwij to co czujesz i weź głęboki oddech. Zaczynasz rozpamiętywając coś? Wraca coś do Ciebie? Jeśli nie pora na analizę to tak samo, nazwij to co czujesz, czy to żal, strach, smutek, obrzydzenie i weź głęboki oddech!

Fajne w tego typu informacjach jest to, że już po przeczytaniu tego mogło się w Tobie coś zmienić i zdałeś/zdałaś sobie z czegoś sprawę. A to tylko nowy nawyk myślenia, który warto wdrożyć : ) 

Przeczytaj jeszcze:
Co musisz wiedzieć o związkach i miłości?
Cała prawda o uwodzeniu kobiet według poradników
Demony umysłu faceta w związku
2 komentarze:

  1. Nie patrzę wstecz, chyba że chcę wyciągnąć lekcję. Idę do przodu jak mały taran i okazuje się, że to najlepszy sposób na spełnianie marzeń :) Same się "odhaczają".

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem zwolenniczką równowagi ,każdy wmiar doświadczania siebie spełnia określoną funkcję ,warto z nich świadomie korzystać.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń