niedziela, 17 kwietnia 2016

Skazany na trening - Biblia kalisteniki? Recenzja

Od premiery książki ,,Skazany Na Trening" Paula Wada, minęło już trochę czasu. Od tego czasu, autor zdążył napisać kolejne książki o tej tematyce. Tutaj jednak zajmiemy się tą książką, która jest podstawą. Ta książka spowodowała wielki boom na kalistenike!

Czy warto ją kupić?
Pierwsze pytanie, na które chciałbyś znaleźć tu odpowiedź to własnie to. Tak, warto. Krótko i na temat :P


O czym jest książka Skazany na trening?

Pewnie już wszyscy wiedzą. No ale. Książka jest napisana przez byłego skazańca, który siedział 25 lat w więzieniu za rozboje. Swój pobyt tam, poświecił na rozwój swojego ciała. Chciał bronić się przed złymi współwięźniami. Poznawał różnych ludzi i wertował więzienne biblioteki co pozwoliło mu zdobyć ogromną wiedzę na temat treningu kalistenicznego (bo najlepiej taki robić w wiezieniu, przez słaby dostęp do siłowni w tamtych czasach). Widząc jego pracę, inni więźniowie (Ci których gnębiono) prosili go o pomoc. Nie ma lekko, nawet w więzieniu plany treningowe za profity układano. I tak autor zyskał przydomek "Trener". To na tyle z rysu fabularnego, którego w tej książce nie ma, ale powiedzmy że warto znać tą mitologię, bo nawet jeśli jest nieprawdą, to jest fajna.

Co jest fajnego w książce Skazany na Trening?

Przede wszystkim progresje ćwiczeń. Autor opisuje tam 6 fundamentalnych ćwiczeń: pompki, podciąganie, wznosy nóg, przysiady, pompki w staniu na rękach i mostki. Na tych ćwiczeniach da się zrobić super trening i niczego więcej nie trzeba.
Progresje są tak dobrze ułożone, że każdy znajdzie tam swój stopień trudności. Nawet osoby po ciężkich urazach, które jeszcze mają problem z prawidłowym poruszaniem się (no może nie aż tak, ale np pompki zaczynamy, od pompek przy ścianie, a kończymy na perfekcyjnej pompce jednorącz, której cały internet nie potrafi zrobić i nikt nie widział żeby ktoś to zrobił).

Odkładanie sił do banku -  to metoda na której autor Paul Wyde, oparł swoje plany treningowe i progresje miedzy ćwiczeniami. Polega na maksymalnym wykorzystaniu danego etapu ćwiczenia, nawet jeśli jesteś już śmiało w stanie robić kolejny krok. To w momencie przejęcia do następnego ćwiczenia, masz już duży zapas siły i później te najtrudniejsze ćwiczenia idą "gładko".

Jest kilka Ale...
Plan treningowy ze skazanego jest dla osób cierpliwych i pokornych. Tego brakuje dziś ludziom. Każdy chce mieć wszystko szybko. Nie ma w tym nic złego, bo są inne patenty które dadzą siłę i ciało Twoich marzeń. Jednak, podejrzewam że jeśli wykażesz się pokorą i cierpliwością, to po przejściu tego planu będziesz całkiem dobrze zbudowany i przede wszystkim cholernie silny. Ale to wymaga czasu : )
Dodatkowo, etapy progresji są w niektórych momentach potwornie trudne. Warto sobie czasem ułatwić i skorcić drogę do następnej progresji.

Dlaczego warto kupić tą książkę?
- Super dokładne opisy ćwiczeń
- Lekka modyfikacja planu Paula Wada i już jest super trening
- Ja po przeczytaniu tej książki miałem straszną zajawkę
- To jest wiedza, która na pewno Ci się przyda (gdybym nie czytał wszystkich książek możliwych o tym, to by nie było tego bloga).
- Do dziś wracam do opisów z tej książki

Dlaczego nie warto jej kupić?
- Musisz troszkę wykazać się i dostosować tą wiedzę do swoich potrzeb (to w sumie nie wada, ale jeśli ktoś chce mieć wszystko na tacy, to i tak tego nigdzie nie znajdzie bo się nie da)
- Teoretycznie, przy odrobinie wysiłku znajdziesz wszystko w necie, w innych publikacjach

Ja tak czy siak polecam tą książkę i myślę, że skoro to wszystko przeczytałeś, to i z tej książki będziesz zadowolony.
Warto ja mieć na półce.

Skazany na trening Ceneo


Co warto przeczytać:
Kalisteniczny plan treningowy na mase
Trening Przedramion - Chwyt jak w Stoczniowym Imadle
Moc podciągania na drążku4 komentarze:

 1. Super książka, w sumie zachęciłeś mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej opisane ćwiczenia i sam fakt motywacji z czytania tej książki ^^

   Usuń
 2. Długo zastanawiałam się, czy warto - przekonałeś mnie ;)

  OdpowiedzUsuń