poniedziałek, 7 grudnia 2015

Jak zrobić dobrą piosenkę?

Czy zastanawialiście się kiedyś co cechuje najlepsze piosenki które pozostają nam na długo w głowie? Są takie piosenki które mogli byśmy śpiewać i słuchać w kółko i dalej nam się nie nudzą. Niektóre wiążemy z konkretnymi naszymi sytuacjami w życiu i słuchając ich czujemy się lepiej.

Więc jak zrobić dobrą piosenkę?

Da się temu nadać kilka cech wspólnych dzięki którym te piosenki stają się hitami. Nawet piosenki discopolowe są oparte na tym schemacie, ale z domieszką kiczu, który każdy Polak czy się przyznaje czy nie to kupuje : )

1. Najważniejszy jest w nich tekst! To nie powinno nikogo dziwić. Tekst takich piosenek jest tak napisany że każdy może to dopasować do swojej sytuacji. Nie ma tu podziału na style muzyczne. Autor takiego tekstu mógł mieć zupełnie coś innego na myśli co nam by w życiu nie wpadło do głowy, a dla nas ta piosenka brzmi jak by była o nas i naszej sytuacji. Przykładem jest tutaj np Coldplay Scientist. Piosenka o naukowym zamiłowaniu wokalisty a można ją prawie dowolnie dopasować do jakiejś swojej smutnej sytuacji.

2. Takie piosenki są proste. Cedzik udowodnił że można tysiąc piosenek zaśpiewać grając to samo, a wszystkie z tych piosenek są dobre. Co więcej zazwyczaj są to te same akordy grane podobnie. Dlaczego tak? przeprowadzono badania że te konkretne dźwięki działają tak a nie inaczej na nasz mózg. Wiec jeśli chcesz napisać hit to nie szukaj nie wiadomo czego bo nie da się tak i jest to udowodnione naukowo. Tymi akordami które tak na nas działają są E D B A. Kolejność można zmieniać. Piosenki na innych akordach też mogą osiągnąć sukces, ale w dalszym ciągu są one prosto zbudowane.3. Najlepsze są piosenki o miłości. Niektórzy uważają że to banalne robić kolejną piosenkę o miłości, ale taka jest prawda. To się bierze z tego że każdy to przeżył lub przeżywa i każdy wie o co chodzi.

4. Prosty bit. Trzeba jeszcze poruszyć tą kwestie. Cechuje to przede wszystkim muzykę elektroniczną która jest ostatnio bardzo modna, słucha jej większość ludzi. Bit musi być prosty i powodować że się chce tańczyć. Najlepiej jak jest dużo basu w tym.

5. W zasadzie to nie ma 5 punktu. Tutaj chce napisać że tylko o tyle chodzi. Proste prawda?


No to teraz dla przykładu:


Happysad robi to po mistrzowsku. Ich recepta na sukces to pisanie takich tekstów że można je interpretować na różne sposoby więc każdy znajdzie coś dla siebie.


To nie jest piosenka o miłości. Ale wyszła nam najlepiej a to dlatego że tekst jest tak plastyczny ze można go sobie zinterpretować pod swoją sytuację.Zespół z którym się przyjaźnimy też ma taką piosenkę. Te same zasady, a posłuchacie i zobaczycie że to jest dobre właśnie dlatego.Na tym koniec, Prosta sprawa wiec nie trzeba się dużo rozpisywać. Jeżeli marzysz o stworzeniu hitu, a jeszcze nie umiesz grać to zapraszam do mojej lekcji gry na gitarze http://paweltrenuje.blogspot.com/2015/11/jak-nauczyc-sie-grac-na-gitarze.html . Na koniec jeszcze jeden przykład :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz